Alacsony energiatartalmú és kalóriamentes édesítőszerek

Maltodextrin (DE 12, DE15, DE19)

maltodextrin egy közepesen édes poliszacharid, élelmiszerek adalékanyagaként használatos. megjelenési formája krém fehér, nedvszívó por. Könnyen emészthető, olyan gyorsan szívódik fel, mint a glükóz. Számos tömegnövelő szer és izotóniás készítmény alapanyaga.

Maltodextrin keményítő enzimes lebontásával állítható elő, kukoricakeményítőt vagy búzakeményítőt használnak erre a célra.



Szukralóz

Szaharózból készített édesítőszer. Édesítő hatása 600 szorosa a kristálycukorénak. Vízben jól oldódik, hő stabil, savas közegben is megtartja hatását.


 

Aszpartám (E-951)

Mesterséges édesítőszer. Kémiailag egy dipeptid, ami L-aszparaginsavból és L-fenilalaninból áll. Az 1970-es évek óta igen széles körben alkalmazzák az élelmiszeriparban.

A fehér kristályok mintegy kétszázszor édesebbek, mint a kristálycukor (szaharóz), hő hatására és savak jelenlétében azonban vesztenek ízükből. Az aszpartám ezért nem alkalmas sütésre és főzésre. Az emberi szervezetben az aszpartám elemeire bomlik és hasznosul, ezért számszerűen ugyanúgy energiát biztosít, mint minden más fehérje (4 kcal/g). Mivel azonban az aszpartámot erősen édes íze miatt csupán igen kis mennyiségben alkalmazzák, nem járul hozzá számottevően az energiaellátáshoz.

Az élelmiszeriparban az aszpartámot elsősorban csökkentett cukortartalmú élelmiszerekben használják önállóan vagy más édesítőszerekkel kombinálva. A kereskedelemben asztali édesítőszerként is forgalomban van. Cukortartalmú rágógumikban az aszpartámot ízfokozóként is alkalmazzák.


 

Aceszulfam-K (E-950)

Az aceszulfám K szénből, hidrogénből, oxigénből, nitrogénből, kénből és káliumból álló vegyület.

Fehér kristályainak intenzív édes íze van, ami főzéskor és sütéskor is megmarad. Az aceszulfám mintegy kétszázszor édesebb, mint a háztartásokban alkalmazott cukor (szacharóz), vele ellentétben azonban a szervezet nem hasznosítja, és nem biztosít energiát.

Az élelmiszeriparban az aceszulfám K-t elsősorban csökkentett cukortartalmú élelmiszerekben használják önállóan, vagy aszpartámmal (E 951) ill. más édesítőszerekkel kombinálva. A kereskedelemben asztali édesítőszerként is forgalomban van. Cukortartalmú rágógumikban az aceszulfám K-t ízfokozóként is alkalmazzák.


 

Nátrium-Ciklamát (E-952)

Ciklamátoknak a ciklohexil-szulfaminsav sóit (E952i), a nátrium-ciklamátot (E952ii) és a kálcium-ciklamátot (E952iv) nevezik.

A fehér, szagtalan kristályok a kristálycukornál (szacharóz) mintegy 35-ször édesebbek. A ciklamátot az emberi szervezet különböző mértékben fel tudja venni, energiává azonban nem alakul. Az édesítőszerekhez tartozik. A hő álló ciklamát növeli más édesítőszerek és cukorhelyettesítő anyagok hatását, ezért gyakran keverve alkalmazzák.

Az élelmiszeriparban elsősorban csökkentett cukortartalmú vagy cukormentes élelmiszerek édesítésére használják. A kereskedelemben asztali édesítőszerként is forgalomban van.


 

Nátrium-Szacharinát (E-954)

Az 1878-ban felfedezett szacharin az első kémiailag szintetizált édesítőszer volt.

A cukornál (szacharóz) 450-550-szer édesebb, de keserű-fémes mellékíze van. A szacharint az emberi szervezet nem tudja hasznosítani, ezért nem biztosít energiát.

Az élelmiszeriparban elsősorban vízben jól oldódó nátriumsóját (E 954 ii) alkalmazzák. Mivel a szacharin erősíti a cukorhelyettesítők és más édesítőszerek, köztük az aszpartám (E 951) és a ciklamát (E 952) hatását, általában ezekkel keverve használják.